2018. december 30., vasárnap

Alkoholfogyasztás és szoptatás

Az alkoholos italok fogyasztása megszokott és elfogadott velejárója a bulizásoknak, az ünnepi összejöveteleknek. Habár a rendszeres alkoholfogyasztás káros hatásai ismertek, az alkalmankénti, kis mennyiségű italtól valószínűleg senkinek nem lesz baja. De mi a helyzet a szoptató anyákkal? És főleg mi a helyzet a kisbabájukkal? Igaz-e, hogy egyetlen kortyot sem ihat egy édesanya, amíg szoptatja a kisbabáját? Igaz-e, hogy a babának baja lesz, ha mégis iszik? Igaz-e, hogy a sörtől több lesz a tej? Igaz-e, hogy a baba jobban fog aludni, ha a mamája este megiszik egy pohár bort? Belefér-e, hogy az anya szilveszterkor megigyon egy pohár pezsgőt?

A szoptatás alatti alkoholfogyasztásról és annak következményeiről rengeteg kutatási adat áll rendelkezésre. Az alábbiakban igyekszem az ezekből leszűrt következtetéseket és ajánlásokat közérthetően összefoglalni.

Mennyi alkohol jut át az anyatejbe?

A tejbe egy az egyben átmegy az alkohol. Ugyanolyan szintet ér ér el benne, mint amennyi az anya vérében van, és ugyanúgy emelkedik és csökken a tej alkoholszintje, mint a véralkohol szint. Egy 60 kg-os nő véréből körülbelül 2-3 óra alatt teljesen kiürül az alkohol egy pohár ital elfogyasztása után, és akkor a tejében sem lesz már jelen. Tévhit, hogy fejéstől fog kiürülni. Egyszerűen eliminálódik a tejből, ugyanúgy, ahogy a vérből is. Ehhez idő kell. Azonban minél többet fogyasztottál, annál hosszabb időre lesz szükség.

Mikor a legmagasabb a tejben az alkohol mennyisége?

Ugyanakkor, amikor a véredben: ha éhgyomorra ittál, akkor 30-60 perc, ha étkezés közben vagy után, akkor 60-90 perc múlva.

Mi az ami felgyorsítja a kiürülést?

Semmi. Ne számíts arra, hogy kevesebb alkohol lesz a tejedben, ha vizet, kávét iszol, ha lefekszel aludni vagy lefejed és kiöntöd a tejet!

Mégis mi mindent kell számításba venni?

  • A baba életkorát: minél fiatalabb a kisbabád, annál nehezebben dolgozza fel az éretlen mája az alkoholt.
  • A testsúlyodat: a nagyobb súlyú emberek véréből valamivel hamarabb ürül ki az alkohol.
  • Az alkohol mennyiségét: a babára gyakorolt hatás függ az elfogyasztott alkohol mennyiségétől is, valamint minél többet ittál, annál tovább marad a véredben és a tejedben az alkohol.
  • A táplálkozást: az éhgyomorra fogyasztott alkohol gyorsabban felszívódik a véráramba és hamarabb kerül bele a tejbe, mint ha evés közben vagy után iszol.

Milyen hatása lehet az alkoholnak a tejmennyiségre?

Elterjedt az a tévhit, hogy a sör növeli az anyatej mennyiségét, és ebből többen azt a következtetést is levonják, hogy ez általánosságban igaz az alkoholos italokra. Valójában az árpa az, ami a sörben tejserkentő hatással bír, mégpedig az árpában található egyik poliszaharid prolaktin növelő hatása miatt. Kutatások során arra jutottak, hogy alkoholos italok fogyasztása után is emelkedik a prolaktinszint, azonban az is kiderült, hogy csak addig nő, amíg a vérben az alkohol a felszívódási fázisban van, tehát növekszik a szintje. Miután a vérben elkezd csökkenni az alkoholszint, a prolaktinreakció késlekedik.
A másik fontos hormonra, az oxytocinra egyértelműen negatív hatása van az alkoholnak: ha az anya iszik, csökken az oxytocin kiáramlás, és gátlódik a tejleadó reflex. Az alkoholfogyasztás tehát felborítja a szoptatáshoz szükséges hormonális egyensúlyt.

Milyen hatása van az alkoholnak a kisbabára?

Megfigyelték, hogy habár a babák az anya alkoholfogyasztását követően gyakrabban szopiztak, mégis kevesebb tejhez jutottak. Ennek hátterében az alkoholnak a tejleadó reflexre gyakorolt hatása áll.
Elterjedt az a tévhit, hogy a kisbabák jobban alszanak, miután az anyukájuk alkoholt fogyaszt és megszoptatja őket. A vizsgálatok során azonban ennek az ellenkezője kapott bizonyítást. Bár a babák hamarabb aludtak el, hamarabb is ébredtek, sőt, utána gyakrabban ébredtek meg. A kutatók azt a következtetést vonták le, hogy az alkohol hatására felborult a babák alvás-ébrenlét ciklusa, és összességében kevesebbet aludtak, mint egyébként.
A nagy mennyiségű anyai alkoholfogyasztás hatására a babák kábák, gyengék, rosszabb a súlygyarapodásuk, valamint a motorikus fejlődésük lassulhat.

Mikor szoptathatsz, ha ittál?

Az attól függ, mit, mikor és mennyit? Általánosságban elmondható, hogy egy ital elfogyasztását követően legalább 2 órát várj! Ezt az időt szorozd fel az elfogyasztott italok számával, amennyiben többet iszol. Tehát két ital után 4 órát, három ital után 6 órát várj!
A szakirodalmak egy italnak veszik a következő mennyiségeket:

  • 1 dl bor (12,5%-os)
  • 1 kis pohár sör
  • 1 kis adag rövidital (3,5 cl)

Találhatsz az interneten különböző alkoholkalkulátorokat is. Ilyen például a http://alkoholkalkulator.hu/hu/
és a http://www.nkh.gov.hu/web/kozuti-gepjarmu-kozlekedesi-hivatal/alkohollebontasi-kalkulator
Itt nagyon pontosan megtudhatod, mikor ürül ki a véredből (és a tejedből) az alkohol.

Mit tegyél, ha egyszer-egyszer szeretnél alkoholt fogyasztani?

  • Amennyiben kisbabád egy hónaposnál fiatalabb vagy koraszülött, akkor inkább ne igyál! Várd meg, amíg rendesen beáll a tejtermelés és rendelkezésre áll a megfelelő tejmennyiség!
  • Kisbabádat még az alkoholos ital elfogyasztása előtt szoptasd meg! Ha tudod, hogy többet fogsz inni, akkor jó, ha rendelkezésre áll lefejt tej arra az esetre, ha a baba megéhezne, mielőtt az alkohol teljesen kiürülne a tejedből. Ugyanakkor tartsd szem előtt, hogy kisbabád nem csak táplálkozási céllal szeretne szopizni, tehát a lefejt tej nem fogja teljesen kielégíteni a szükségleteit. Ezért érdemes inkább csak egy adag italt fogyasztanod.
  • Az elfogyasztott ital mennyisége alapján számold ki, mikor szoptathatsz legközelebb! Használhatod az általános számítási módszert (lásd fent) vagy az internetes kalkulátorokat.
  • Ha úgy érzed, hogy időközben túltelítődik a melled, fejjél és öntsd ki a tejet! Ettől nem lesz kevesebb alkohol a tejedben, viszont elkerülheted a tejcsatorna elzáródást.
  • Alkoholos állapotban ne aludj egy ágyban a kisbabáddal!

Mit tegyél, ha rendszeresen szeretnél alkoholt fogyasztani?

A rendszeres alkoholfogyasztás káros a kisbabádra, káros a tejmennyiségre, és káros a saját egészségedre is. Érdemes ilyen esetben szakember segítségét kérned.



A kép forrása: pixabay.com


2018. december 8., szombat

Szeparációs trauma - dolgozz rajta, érdemes!

"Aki csak azért fogadott el egy tévhitet, mert rosszul tájékoztatták, azt könnyű meggyőzni. Akinek viszont valamilyen érdeke is fűződik egy legendához, akár csak annyi, hogy megnyugtatónak találja az 'üzenetét', vagy érzelmi okokból ragaszkodik valamelyik megszokott mítoszhoz, az aligha változtatja meg gondolkodásmódját egy történelmi tanulmány vagy esszé hatására. Ha valaki hinni akar valamiben, akkor hinni fog, s a legvaskosabb tanulmánykötetek sem rendíthetik meg a meggyőződését."

Az idézet Hahner Péter történésztől, a 100 történelmi tévhit című könyv szerzőjétől származik. S azért illik ide, mert pontosan ez a helyzet az együttes elhelyezést, az igény szerinti szoptatást, a válaszkész gondoskodást és az ezekhez fűződő érzéseket illetően is.

Hiszen mi történt néhány évvel, évtizeddel ezelőtt? A babákat megszületésük után rögtön elvitték az újszülöttosztályra, megfürdették, felöltöztették, aztán három óránként vitték ki szoptatni. Az anyák akár 7-10 napig is bent voltak a kórházban és csak nappal, a szoptatási időkben találkoztak a kisbabájukkal. Otthon betartották a három-, majd később a négyóránkénti szoptatást, közben teáztatták a babákat és cumival nyugtatták meg. Nem volt szabad kikapkodni őket a kiságyból, nehogy elkapassák, elkényeztessék őket.

Mit éreznek ma azok az édesanyák, akik abban a rendszerben váltak anyává? És mit éreznek azok, akik most szülnek és hasonló körülményekkel szembesülnek? Mit éreznek, amikor zéró szeparációról beszélünk és igény szerinti szoptatásról? Amikor szóvá tesszük a teáztatást, a babák akár csak rövid időre történő elkülönítését? Amikor cumizavartól óvjuk őket? Amikor a válaszkész gondoskodást, a bőrkontaktus és gyakori dédelgetés jelentőségét hangsúlyozzuk? Amikor változásért kiáltunk?

Ezekben az édesanyákban rossz érzések keletkeznek. És önigazolást keresnek. Hogy akkor az volt a szokás. Hogy abban a kórházban ma is az a szokás. És legalább pihenhettek. És a gyerekük nem lett pszichésen károsult. És szép nagyra nőtt és egészséges. És különben is. Hagyjuk ezt a témát!

Nem, nem hagyhatjuk. Ez ugyanis nem más, mint egy generációkon átívelő szeparációs trauma megnyilvánulása. Mert minket is elkülönítettek és anyáinkat és nagyanyáinkat is. Mind ugyanazt a veszteségélményt hordozzuk magunkban. Amit most átélünk, átéltek, az egy gyászfolyamat. Az első lépés a tagadás. Nem és nem akarod tudni, nem akarod elfogadni. Aztán haragudni fogsz. Először azokra, akik kimondják az igazságot. A kutatókra, a cikkírókra, a bloggerekre, a szoptatási tanácsadókra. Aztán azokra, akik akkoriban megmondták, mit hogyan csinálj. Aztán magadra.

Tudd, hogy ezek az érzések rendben vannak! Nem vagy egyedül. Fontos, hogy tudd, akkor és ott, mindent úgy tettél, ahogy a legjobbnak hitted. Nem a te hibád, hogy nem tudtad másképp. Nem a te hibád, hogy nem csináltad másképp. A gyerekek pedig rendkívül jól tudnak alkalmazkodni a körülményekhez és igen, lehet, hogy a tiéd jól van. Lehet, hogy te is jól vagy. Biztos, hogy a törődésed, a szereteted kompenzálta a kezdeti hiányosságokat. De attól még fontos tudnod, hogy másképp is kezdődhet az élet. Más az optimális kezdet. Nagy utat fogsz bejárni, mire eljutsz az elfogadáshoz, de érdemes elindulnod azon az úton. Bátran kérj segítséget! A feldolgozáshoz is, a következő szülésedhez is, a szoptatáshoz is. És légy bátor anyatigris, hogy a te lányaid és az ő lányaik már ne vigyék tovább ezt a generációs átkot!


A kép forrása: pixabay.com


Olvasásra ajánlom:
https://www.researchgate.net/publication/257612445_The_Sacred_Hour_Uninterrupted_Skin-to-Skin_Contact_Immediately_After_Birth
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25685896
https://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111102124955.htm
http://mipszi.hu/cikk/110414-volt-egyszer-egy-szeparacio
http://ergo-net.hu/files/40/e5/40e5e00ec7f7919c7e047a4b8c37eb41.pdf
http://www.sztnb.hu/bizonyitekok_a_tiz_lepeshez.pdf